Velké srovnání základní softwareové výbavy pro Váš Mac

Plánujete přejít na Maca? Nebo jste nedávno přešli a nevíte, jaký software je pro vaše Jablíčko ten nejlepší? Nebo jste na Macu již dlouho, ale některé aplikace Vás štvou? Přinášíme velký (a poněkud arbitrární) přehled toho co za to stojí.

dock1

Wordový procesor

Srovnávané aplikace: Pages, Word, OO Writer, Google Docs

Wordový procesor potřebuje snad každý. Open Office udělal za dobu své existence na Macu slušný pokrok, stále však trpí problémy s tím, že je multi-platformní. Pages má velmi elegantní rozhraní a jeho full-screen mód je pro psaní skvělý. Bohužel mu chybí některé věci1 které Word má zvládnuté výborně. Navíc Mac Unit Microsoftu se opravdu s uživateslkým rozhraním pro Word na Maca vytáhl a aplikace se používá poměrně příjemně. Pokud se vám nechce platit kancelářský balík, pak doporučím Google Docs s nainstalovaným Google Gears – má navíc výhodu snadné kolaborace po internetu (více v sekci Webové Prohlížeče)

Vítěz: MS Word

Tabulkový procesor

Srovnávané aplikace: MS Excel, Numbers, Google Spreadsheets

Tady není co řešit. Numbers v této kategorii naprosto vládnou. Jejich revoluční jednoduchost kombinovaná s vizuálně mnohem přitažlivější prezentací vás dostanou. Excel většinu lidí odradí hned při prvním pohledu záplavou prázdných našedlých políček.

Vítěz: Numbers

Prezentace

Srovnávané aplikace: Keynote, PowerPoint, Google Presentations

U takovéto grafické aplikace se webové GPrezentace pořád rychlostí nevyrovnávají desktopovým alternativám. Pokud jste dlouholetí uživatelé PowerPointu, tak vás Keynote bude nejspíš trochu mást, ale jinak se jedná o opravdu špičkový program s nádhernými před nadesignovanými šablonami díky kterým vaše prezentace opravdu vynikne.

Vítěz: Keynote

Webový prohlížeč

Srovnávané aplikace: Opera, Safari, Firefox, Flock, Shiira, Camino, Devon Agent, Internet Explorer

Porovnávat webové prohlížeče je dost složité a je toho plný internet. Obecně bych mohl říct, že osobně používám dva prohlížeče a to Safari, protože je to vůbec nejrychlejší prohlížeč a pak Firefox, protože podporuje spoustu pluginů a Google Gears. Také doporučuji Flock, je sice velmi pomalý, ale jeho funkce zahrnují podporu pro Facebook, GMail a spoust dalších webových služeb.

Vítěz: Safari a Firefox

Grafický editor

Srovnávané aplikace: DrawIt, Photoshop CS4, Fireworks CS4, Pixelmator, Acorn, Graphic Convertor, ArtRage 2, Gimp, Image Tricks, OmniGraffle2, Pixen, Scribbles

Mezi grafickými editory dlouho kralovaly produkty společnosti Adobe, nicméně jejich uživatelská rozhrání jsou pro normální uživatele z mnoha důvodů nepřijatelné. Podobně je na tom Opesourcový editor Gimp.

Moje doporučení tedy jsou:
 • Pro bežné uživatele – Image Tricks, což je jednouchý program, kterým snadno dodáte svým obrázkům lesk, nebo Acorn, který je trochu komplexnější a také poměrně mocný
 • Pro uživatele Bitmapových editorů – Pixelmator. Aplikace jejíž samotné rozhraní vás přesvědčí, že její autoři sami se v oblasti designu sami pohybují. Navíc se jeho možnosti blíží Photoshopu.
 • Pro uživatele vektorových programů – DrawIt. Program má sice pár much (občas je dost pomalý), ale je jednoduše a logicky použitelný pro pokročilou vektorovou grafiku (osobně můj nejoblíbenější).

Vítěz: Image Tricks, Pixelmator a DrawIt

Textový editor

Srovnávané aplikace: TextMate, Emacs, NetBeans, Eclipse, TextEdit, Esspreso, Dreamweaver CS4, Coda, AmyEditor

Jako všeúčelový editor poslouží zdaleka nejlépe TextMate se svou podporou pro mocnou editaci textu a podporou pro Bundles, díky nimž se jeho možnosti mnohonásobí (mimochodem píšu tento článek právě v něm).

Pak tu máme kategorii webových editorů, kde se mi nejlépe osvědčilo právě Esspreso. U něj obvzláště chválím krásně udělaný Search & Replace a schéma vašeho HTML. Coda je také velmi mocná, ale kazí si svou pozici poněkud nešťastným designem tabů.

Co se týče hard-core programování, vyhrává u mě Netbeans, nicméně přiznávám, že to je čistě záležitost vkusu.

Vítěz: TextMate a Esspreso

Video Přehravač

Srovnávané aplikace: VLC, QuickTime Player, MPlayer, DVDPlayer

QuickTime Player je celkem absurdní věc na Macu – jediný dodávaný program, který není v plné verzi a tudíž je nepoužitelný. Jasnou volbou je VLC player, který je poměrně solidním přehravačem s výbrornou podporou různých kodeků apod. Má jedinou mouchu – občas koliduje s funkcí QuickView.

Vítěz: VLC

Užitečné prográmky

Tohle je poněkud obskurní kategorie, nicméně pro Mac OS existuje horda malinkých prográmků, které vám zpříjemňují život

Srovnávané aplikace: Growl, TextExpander, DropBox, Fresh, Namely, QuickSilver, KeyCue, Precipitate, Butler, Desktop Curtain, Fontcase, HotAlias, Hyperspaces, iGlasses, iTubeX Ultimate, iTunesShut, LittleSnapper, MenuCalendarClock iCal, Name Mangler, Service Scrubber, TubiTunnes

Dávám pouze seznam těch, které opravdu využívám:

 • Growl – notifikační systém. Nainstalujte ho a uvidíte, co se děje na vašem počítači
 • TextExpander – na doplňování často psaných frází
 • DropBox – speciální složka na počítači, cokoliv do ní dám jde na web
 • Namely – spouštěč ostatních programů
 • KeyCue – nepamatujete si klávesové zkratky? Nevadí, KeyCue vám je připomene.
 • LittleSnapper – Konečné řešení screenshotů
 • Service Scrubber – zlepší situaci ve vašem Services menu
 • Fresh – místo kde se shovávají vaše poslední dokumenty

Tak to je pro dnešek všechno. Doufám, že jsem vás tímto inspiroval a pokud máte dotazy ohledně nějaké specifické softwarové kategorie, neváhejte se zeptat.

[Edit 7.4.] Některé sekce byly drobně rozšířeny.

1 Pro mě například essenciální Bibliografie

2 Některé tyto aplikace nejsou úplně grafické editory (myslím teď hlavně OmniGraffle)

2 komentáře k článku “Velké srovnání základní softwareové výbavy pro Váš Mac”

 1. Paul Hudson říká:

  Ty už se opravdu nudíš, co? Neměl by ses učit na zkouškový? :)
  Dobrej seznam, jenom kdybych to bral z pohledu prvních dvou kategorií lidí (co chystají na Mac přejít a ti, co se s Macy právě seznamují) je to až moc obecný. Vypíšeš možnosti, zmíníš pár věcí, čím se liší a konec. Například o tabulkových procesorech se nedozvíš vůbec nic, kromě toho, že Numbers vládnou – což je sice pravda, ale chce to nějaký argumenty.

 2. kopomir říká:

  To máš samozřejmě pravdu. Zrovna ty tabulkový porcesory jsem mohl trochu rozvést, ale obecně jsem se snažil to vzít spíš stručně.

Zanechte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.